חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

פחד קהל? כך תתגברו על התופעה


רוב הסיכויים שבמהלך הקריירה שלכם או בתקופת הלימודים שלכם תתבקשו להעביר פרזנטציה, להציג רעיון כלשהו, לדבר בפני קהל. זה יכול להיות במסגרת הלימודים בכיתה או במהלך סדנה באוניברסיטה, קורס מקצועי ואפילו ישיבת צוות בעבודה.

בין כל הפחדים, פחד קהל הוא הנפוץ ביותר בארצות הברית, רק למקרה שחשבתם שאתם היחידים שסובלים מהפחד הזה. אבל, בעוד שיש כאלה שרק מחפשים להשתזף באור הזרקורים ולהסב אליהם את מלוא תשומת הלב, הרי מי שסובל מהתופעה של פחד קהל נמנע מכל סיטואציה של עמידה בפני אנשים או דיבור בפורום מרובה משתתפים.

בין התופעות שנלוות לעמידה בפני קהל בקרב הסובלים מפחד קהל, ניתן למנות זיעה קרה, דפיקות לב, גמגום, סחרחורות ועוד סימפטומים פסיכולוגיים שמצביעים על כך שאותו אדם מעדיף כרגע להיות במקום אחר לגמרי.

אומנם יש כאלה שנמנעים מסיטואציות שמחייבות אותם לעמוד בפני קהל, אך הימנעות זו עשויה לעלות להם ביוקר – ציון נמוך יותר בסמינר ועד עיכוב קידום בעבודה אלה רק שניים מהתוצאות, שאולי לא לקחתם בחשבון שהחלפתם את הפרזנטציה בשתיקה רועמת.

אז איך תתגברו על כל זה? הכול עניין של רגיעה טוטלית, עוגנים שיסייעו לכם לעבור את המשימה וחיזוקים מבחוץ ומבפנים.

בדיקה עצמית: למה אתם פוחדים מהקהל?

ראשית, הבינו ממה אתם חוששים – שיצחקו עליכם, שתאבדו את המילים, שיחשבו שאתם מדברים שטויות, אחר כך חשבו על כך בהיגיון – הרי עוד רבים מרגישים כמוכם והם הצליחו להתגבר על הפחד אז למה שאתם לא תצליחו? ייתכן שהיה לכם ניסיון מר בעבר או פשוט מישהו הוריד לכם את הביטחון העצמי, אל תתנו לעבר או לנשמות הטובות לשבור את רוחכם. כשאתם רוצים, אתם יכולים, זה רק פחד וגם אם תבלעו קצת את המילים או היד תרעד, זה לא סוף העולם. העיקר שתעשו את זה! אגב, לידיעתכם, יש הרבה מאוד אנשים מפורסמים שרגילים לעמוד על במה ועדיין מכריזים בפה מלא שהם סובלים כל פעם מחדש מפחד במה, ביניהם הזמרות ברברה סטרייסנד ואדל.
קופון הנחה מעודכן - רסקיו 10 מ״ל

קשה באימונים, קל בקרב

המוטו הזה תקף עבור מי שמתבקש להרצות או לדבר בפורום רחב וחושש לעשות זאת. אל תחכו שהפחד ייעלם מעצמו, השקיעו באימונים והכוונה היא הכנת מצגת ויזואלית שתסייע לכם להעביר את המסר במידה והיה לכם לרגע בלק אאוט ושכחתם מה רציתם להגיד. תוכלו גם להכין תקציר של הנאום שיעמוד לפניכם במקרה ותחפשו לרענן את הזיכרון.

  • השתמשו בסימולציות חוזרות ונשנות מול המראה או בפני מספר חברים/בני משפחה שיוכלו לחוות דעה על הפרזנטציה שלכם כך שתוכלו לשפר אותה למקסימום האפשרי.
  • שימו לב לשפת הגוף שלכם, לפעמים שימוש בשפת גוף בטוחה עושה את ההבדל והגוף מחזק אתכם ומעניק לכם ביטחון גם בדיבור עצמו.
  • התאמנו שוב ושוב עד שתרגישו שאתם שולטים במצגת ועלו את הרמה בהדרגתיות מסימולציה מול המראה לסימולציה מול חבר, מול מספר חברים, אימון בבית ואז אימון מקדים על הבמה או בחלל בו אתם עתידים לדבר.
  • במהלך האימונים, נסו למדוד זמן כדי לוודא שאתם מצליחים להתבטא כמו שצריך במסגרת הזמן שהוקצב עבורכם.

הכינו את עצמכם להרצאה

לפני שאתם עולים על הבמה, הקפידו על שנת לילה טובה, הירגעו במדיטציה, יוגה או פשוט שחרור הגוף, הימנעו ממשקאות ממריצים שיש בהם קפאין, הגיעו מוקדם למקום האירוע. כשאתם על הבמה נסו לדמיין את כולם עירומים (או נראים כמו מישהו שאתם ממש אוהבים) או פשוט התמקדו בנקודה אמורפית בחלל. במהלך ההרצאה, אם אתם מרגישים שחוזר אליכם פחד קהל, נסו לנשום ולקחת רגע להתאוששות, הסתובבו רגע לאחור כדי להסתכל על המצגת ולהיזכר היכן עצרתם וחזרו כאילו כלום לא קרה. אל תחשבו על הביקורתיות או השיפוטיות של אנשים בקהל, כרגע זה רק אתם נהנים ממה שאתם עושים (חשיבה חיובית אף פעם לא הזיקה).

כמה טיפות רסקיו
כדי לנהל את הסיטואציה בדרך הטובה ביותר, קחו לכם כמה טיפותרסקיולפני ההרצאה ותוכלו לעמוד בפני קהל בנינוחות ובביטחון יותר. רסקיו רמדי הוא תוסף תזונה מהטבע שהומלץ על ידי ד"ר באך לשימוש במצבים רגשיים שונים, בין היתר גם פחד קהל. רסקיו רמדי מורכב מחמש תמציות באך, תמציות שהתגלו על ידי ד"ר באך בשנות ה-30 באנגליה ומומלצות עד היום ברחבי העולם לשיפור בעיות ולהרגעה במצבים רגשיים שונים בחיי היומיום, כמו פחד לעמוד מול קהל, לחץ לפני הרצאה חשובה וכדומה.

קופון הנחה מעודכן - רסקיו 10 מ״ל
צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד