חיפושדלגו ל חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלגו ל חיפוש
דלגו ל

לחץ נפשי: תסמינים שאסור להתעלם מהם


בספרו "מדוע זברות אינן לוקות באולקוס", רוברט ספולסקי, פרופסור לביולוגיה ונוירולוגיה מאוניברסיטת סטנפורד, חוקר את השפעת הלחץ על המוח ומערכת העצבים ומתייחס לכל ההשפעות השליליות שלחץ יכול לחולל לגוף שלנו. הוא למעשה מסביר שכאשר אנחנו חווים מתח, הגוף שלנו מפעיל תגובות פיזיולוגיות של בעלי חיים, אך בניגוד אליהם הפועלים בטבע למען הישרדותם, אנו לא פותרים בעיות באמצעות לחימה או בריחה ולכן, תגובת לחץ ממושכת עשויה להפוך אותו לחולים ממש. בספרו הוא גם מספק עצות לשליטה בתגובות לחץ אישי זמני תוך שימוש בהומור ודוגמאות מעניינות. 
השפעות הלחץ הכרוני

כפי שמשתמע מהספר חשוב מאוד להיות מודעים לתסמינים של לחץ נפשי תקופתי שעשויים לגרום כאמור לתופעת נדודי שינה, ירידה בתפקוד המיני, בעיות זיכרון, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז ולמחלות שונות. 
יש להיות עם יד על הדופק בנוגע לתסמינים שמבשרים על כך שאתם נתונים בלחץ כבד ועשויים לאבד שליטה על הלחץ או לא מצליחים להירגע.
אפשר לחלק את התסמינים לסימפטומים פיזיים ונפשיים. מהבחינה הפיזית בלחץ כבד ניתן לחוות תסמינים כמו כאבי ראש, כאבי בטן, דפיקות לב מהירות, כאבים בחזה, בעיות בתפקוד המיני, לסת קפוצה, שחיקת שיניים, טיקים בעין ואפילו תופעות כמו שלשולים, עצירות, בחילות, כאבי ראש, חוסר תיאבון או להפך – תיאבון מוגבר לא פרופורציונלי לכמויות המזון, נשירת שיער ועוד.
סימני לחץ נפשי יכולים להתבטא בתחושות ובהתנהגות, כמו עצבנות ורגזנות, עצבות, דכדוך ואפילו דיכאון, עייפות מוגברת, ירידה בתשוקה המינית ואפילו אימוץ התנהגות כפייתית או הרגלים שליליים כמו צריכה גבוהה של קפאין, אלכוהול, אכילה רגשית, עישון והתמכרויות שונות כמו גם התפרצויות זעם ובמצבים קיצוניים גם להפרעות נפשיות חמורות. 
לחץ עשויה להוביל גם למצב של לחץ דם גבוה והחלשת המערכת החיסונית וזו הסיבה שאנשים לחוצים נוטים יותר לחלות במחלות שונות.
קופון הנחה מעודכן - רסקיו 10 מ״ל

איך ניתן להתמודד עם לחץ נפשי?

כדאי לנסות לזהות מהם הגורמים שמובילים ללחץ והאם ניתן לווסת את הלחץ ולשלוט בו: מתח בעבודה, במערכת היחסים, בתקשורת עם הילדים, ריב עם חברים, ראיון עבודה, דייט, קורונה ועוד. יש גורמים שניתנים לשליטה ושינוי ויש גורמים שמעבר לשליטתנו הישירה כמו מגיפה עולמית, אך הכל עניין של גישה והתנהלות ביחס למתח. אפשר לשנות גישה כמו מה שלא באפשרותנו לשנות לא צריך להלחיץ אותנו וכן לאמץ אסטרטגיות להתמודדות עם לחץ כמו תרגול נשימות עמוקות, טכניקות הרפיה כמו מדיטציה, יוגה, מיינדפולנס, צ'י קונג, דמיון מודרך וכדומה. 

יש לקחת בחשבון שהתזונה שלנו יכולה להשפיע על תחושות של מתח, לחץ וחרדות וכדאי לעבור בדיקות מקיפות על מנת לבדוק אם יש חסכים תזונתיים ואילו שינויים תזונתיים ניתן לבצע על מנת לסבול פחות מלחץ ולישון טוב יותר בלילה (שנת לילה לקויה מגבירה את הורמון הלחץ). 

פעילות גופנית סדירה מתונה אף היא יכולה לסייע בתגובות הלחץ. חשוב מאוד לנסות להשיג תמיכה מסביבה קרובה על מנת שיוכלו לסייע לכם ברגע שיש תחושה שהלחץ יוצא מכלל שליטה. 
ניתן ללמוד כיצד לנהל נכון לחץ נפשי במיוחד לאור הממצאים המדעיים לכך שהתגובה המוקדמת ביותר ללחץ מתרחשת במוח תוך שניות לאחר שהוא תפס מצב כמלחיץ ולכן, ניתן להרגיש יחסית במהרה שאתם לחוצים ולנסות לווסת את הלחץ באמצעות נשימות או טכניקות שונות שמסייעות לשלוט בלחץ נפשי תסמינים נפוצים שלו. 


רסקיו רמדי המבוסס על תמציות פרחי באך נבחרות יכול לסייע לכם בהתמודדות עם מצבים רגשיים מלחיצים יומיומיים ולהעניק טיפת שלווה, וכדאי תמיד להחזיק בקבוקון או מוצר רסקיו אחר כמו סוכריות רסקיו בהישג יד. 
קופון הנחה מעודכן - רסקיו 10 מ״ל
צרו קשרדלגו ל צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד